Αγγελίες    Επικοινωνία

Απονομή του πρωταθλήματος το Σάββατο το απόγευμα για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Χαρίλαου Τρικούπη.

Η απονομή πραγματοποιήθηκε στο ημίχρονο του αγώνα μπάσκετ του ανδρικού τμήματος του συλλόγου με την ομάδα του Ιπποκράτη Κω, με τα κορίτσια να καταχειροκροτούνται από φίλαθλο κοινό.

Το κύπελλο παρέδωσε στην αρχηγό της ομάδας Νάνσυ Γαβρίνα η πρόεδρος του ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης κ.α Βασιλική Μπελέκου.

Πηγή: aitosports.gr

Η Διοίκηση του Εμποροβιομηχανικού Συλλόγου Μεσολογγίου θέλει να εκφράσει τα εγκάρδια συγχαρητήριά της στη Γυναικεία Ομάδα Βόλεϊ του Γυμναστικού Συλλόγου «Χαρίλαος Τρικούπης», που μετά από μία εξαιρετική πορεία κατάφερε να επιτύχει την άνοδό της στη Β’ Εθνική Κατηγορία.

Η μεγάλη αυτή διάκριση αποτελεί το επιστέγασμα των προσπαθειών των αθλητριών, του προπονητή και της Διοίκησης της ομάδας και έρχεται ως επισφράγιση της εντατικής εργασίας και του ομαδικού πνεύματος που έχουν επιδείξει. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και σε όλους όσους υπήρξαν αρωγοί των προσπαθειών της ομάδας.

Η επιτυχής αυτή κατάληξη της πορείας της ομάδας του «Χαρίλαου Τρικούπη» κατάφερε να χαρίσει συγκίνηση στους φιλάθλους της και ξεχωριστή τιμή στους απανταχού Μεσολογγίτες. Διακρίσεις σαν κι αυτήν τιμούν τόσο την ίδια την ομάδα, όσο και το Δήμο μας, αφού ενισχύουν ακόμη περισσότερο τον αθλητισμό της περιοχής.

Ευελπιστούμε και ευχόμαστε η πορεία για το Μεσολόγγι και τον αθλητισμό του να είναι συνεχής και ανοδική, ενώ είμαστε βέβαιοι ότι οι διακρίσεις για τη Γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του «Χαρίλαου Τρικούπη» δε σταματούν εδώ!

ΓΙΑ ΤΟ Δ. Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Η Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΚΟΣΣΟΒΑ

Ο Δήμαρχος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Νίκος Καραπάνος, μετά την αποψινή νίκη της ομάδας βόλεϊ γυναικών του ΓΣ «Χαρίλαος Τρικούπης» και την άνοδο στην Β’ Εθνική κατηγορία, στο συγχαρητήριο μήνυμά του αναφέρει: «Μια ακόμη μεγάλη επιτυχία έρχεται να προστεθεί στον τοπικό μας αθλητισμό. Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Γ.Σ. «Χαρίλαος Τρικούπης» μας έκανε υπερήφανους κερδίζοντας άξια την άνοδό της στην Β’ Εθνική κατηγορία. Στις αθλήτριες, τους προπονητές και την διοίκηση της ομάδας απευθύνω τα θερμά μου συγχαρητήρια και ταυτόχρονα πολλές ευχές για νέες και μεγαλύτερες επιτυχίες».

Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΜΑΣ, καλεί το φίλαθλο κοινό στον αγώνα βόλεϊ των κοριτσιών του Συλλόγου απέναντι στον Πανηπειρωτικό.

Ο αγώνας αυτός ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο (16/3) στις 15:00 ελπίζουμε να είναι ο τελευταίος της σεζόν, και στο τέλος να μας βρει νικητές.

Όπως στην Ακράτα, όπως στη Χαλκηδόνα, ενωμένοι μπορούμε ξανά να πανηγυρίσουμε μία άνοδο. Αυτή τη φορά στο δικό μας σπίτι !

Φίλαθλοι, σας περιμένουμε στο γήπεδο με την ίδια ένταση και τον ίδιο παλμό όπως στους αγώνες του μπάσκετ.

Το αξίζουν τα κορίτσια μας!

«ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ»

Πηγή: aitosports.gr

Πραγματοποιώντας τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση την κατάλληλη στιγμή, τα κορίτσια μας κέρδισαν το μεσημέρι του Σαββάτου τον Πανηπειρωτικό, στον πρώτο αγώνα της σειράς για την άνοδο. Η ομάδα μας κέρδισε με 3-0 σετ στα Ιωάννινα και με τη νίκη αυτή έσπασε το πλεονέκτημα έδρας, που είχε η ομάδα του Πανηπειρωτικού και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την άνοδο.

Νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, λόγω και τις κρισιμότητας του παιχνιδιού, θα βρίσκονται κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους του σετ. Κάπου εκεί η ομάδα μας με όπλο το σέρβις και διατηρώντας τη τακτική της, θα ανεβάσει την απόδοση της, θα ξεφύγει στο σκορ και θα κατακτήσει το σετ με 25-17.

Με τον ίδιο τρόπο θα ξεκινήσουν τα κορίτσια μας και στο δεύτερο σετ. Με εξαιρετική άμυνα, σωστές επιλογές και διατήρηση της τακτικής μας οι αθλήτριες μας θα βρίσκονται μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ. Οι αθλήτριες του Πανηπειρωτικού θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν προς το τέλος του σετ, σωστές επιλογές από τα κορίτσια μας και θα έχουμε το 25-20. Το σετ επισκιάστηκε από το τραυματισμό της βασικής πασαδόρου της ομάδας των Ιωαννίνων, στην οποία ευχόμαστε περαστικά.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια μας θα μπουν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι, με όπλο το σερβίς και με υψηλή απόδοση δεν θα αφήσουν περιθώρια και θα το κατακτήσουν με 25-10, φτάνοντας στο τελικό 3-0 σετ.

Ικανοποίηση στην ομάδα μας για την νίκη και την αγωνιστική απόδοση της ομάδας. Η ήττα από την ομάδα του Πανηπειρωτικόυ στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, που στοίχισε το πλεονέκτημα έδρας πείσμωσε τις αθλήτριες μας, οι οποίες δούλεψαν σκληρά στις προπονήσεις στις δυο εβδομάδες που μεσολάβησαν μέχρι το χθεσινό παιχνίδι.

Τώρα η ομάδα μας χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να πετύχει το στόχο της ανόδου, στον αγώνα που θα γίνει στις 16/3 στην έδρα μας.

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης (Σακκαρέλης Παντελής - Σπανός Σπύρος) Γαβρίνα Νεκταρία, Γαβρίνα Νάνσυ, Παπανίκου Αρετή , Καστανά Τασούλα, Μπαούρδα Νικολέτα, Τζώρτζη Δήμητρα, Σταμουλακάτου Έφη, Λάζαρη Ξένια, Ρώσση Άννα-Μαρία, Αβτζή Υακίνθη.

Σημαντική νίκη για τα κορίτσια μας το μεσημέρι της Κυριακής, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΔΕ, επι του ισχυρού ΑΓΣΙ στα Ιωάννινα με 3-2.

Νίκη που την φέρνει κοντά στην απόκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα νοκ αουτ παιχνίδια ανόδου, καθώς η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν από τους βασικούς αντιπάλους μας.

Με μεγάλη συγκέντρωση θα ξεκινήσουν το παιχνίδι οι αθλήτριές μας και με πίεση στο σερβίς θα πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Σταθερά μπροστά σε όλη τη διάρκεια του σετ θα βρίσκεται η ομάδα μας, χαλάρωση στους τελευταίους κρίσιμους πόντους θα φέρουν την ανατροπή με το σετ να καταλήγει στην ομάδα του ΑΓΣΙ με 21-25.

Θα ανεβάσουν την απόδοση τους στο δεύτερο σετ οι παίχτριές μας, θα προσαρμοστούν στην τακτική του αντιπάλου και με εξαιρετική άμυνα και πίεση στο σερβίς θα το κατακτήσουν εύκολα με 25-15.

Ίδια συνέχεια και στο τρίτο σετ, διατηρώντας την τακτική μας και την απόδοση μας σε υψηλά επίπεδα, δεν θα αφήσουμε περιθώρια αμφισβήτησης και θα το κατακτήσουμε με 25-14 κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Σε ένα συγκλονιστικό τέταρτο σετ οι δυο ομάδες θα προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα. Συνεχής εναλλαγές στο σκορ, με τις δυο ομάδες να δίνουν το καλύτερο τους εαυτό. Λάθος επιλογές για την ομάδα μας στις κρίσιμες φάσεις, πιο ψύχραιμη η ομάδα των Ιωαννίνων, θα φτάσει στη κατάκτηση του σετ με 30-32.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα μας θα βρεί τη συγκέτρωση της, θα ανεβάσει την απόδοση της και με σωστές επιλογές μέσα στην κρισιμότητα του σετ θα φτάσει στην κατάκτηση του 15-9 και στη μεγάλη νίκη με 3-2.

Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για το όμορφο θέαμα που προσέφεραν, αποζημιώνοντας όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Σημαντική νίκη για την ομάδα μας που την εδραιώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και κοιτά με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος. Θετικό ότι οι αθλήτριες μας αρχίζουν να δείχνουν χαρακτήρα σε κρίσιμα σημεία των παιχνιδιών και να ανταπεξέρχονται σε όσες δυσκολίες εμφανίζονται στο παιχνίδι. Σκλήρη δουλειά για τη συνέχεια ώστε να παρουσιαστούν έτοιμες, όσο πλησιάζουμε στο τέλος του πρωταθλήματος.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η ομάδα μας θα δώσει δυο αγώνες το Σάββατο εντός έδρας στις 19:30, με το γειτονικό σωματείο του Αιτωλικού και τη Κυριακή το εξ΄ αναβολής παιχνίδι με τους Απείθαρχους Ιωαννίνων εκτός έδρας.

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης (Σακκαρέλης Παντελής-Σπανός Σπύρος) Γαβρίνα Νεκταρία, Γαβρίνα Νάνσυ, Παπανίκου Αρετή , Καστανά Τασούλα, Μπαούρδα Νικολέτα, Λάζαρη Ξένια, Αβτζή Υακίνθη, Τζώρτζη Δήμητρα, Ρώσση Άννα-Μαρία, Παπανικολάου Κύρα.