Αγγελίες    Επικοινωνία

Με νίκη επί του "Απόλλων Πάτρας" με σκορ 72-66 ξεκίνησε ο Χαρίλαος Τρικούπης τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα του Μεσολογγίου, με αρκετούς νέους παίκτες φέτος στη σύνθεσή της, απέδωσε ικανοποιητικά σε σχέση και με την χρονική περίοδο στην οποία βρισκόμαστε και κατά διαστήματα είχε κάποιες εξάρσεις στο παιχνίδι της, που προκάλεσαν τα χειροκροτήματα των αρκετών φιλάθλων της πόλης μας που παρακολούθησαν τον αγώνα.

Ο Τρικούπης στο μεγαλύτερο διάστημα είχε τον έλεγχο του παιγνιδιού και το συνεχές προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας δύο φορές σε διψήφιες διαφορές (μέχρι και τους 15 πόντους), χωρίς όμως να μπορέσει να τις διατηρήσει.

Απέναντί του είχε έναν αξιόμαχο αντίπαλο και εύστοχο στα σουτ τριών πόντων, που παρ΄ ότι αγωνίστηκε χωρίς τα βασικά του ατού Μολφέτα και Τσιάμη, έδειξε ότι και φέτος θα παρουσιάσει ένα δυνατό σύνολο στο πρωτάθλημα της Α2.

Η αγωνιστική εικόνα του Τρικούπη ήταν καλή, με κορυφαίο σήμερα τον Βασιλόπουλο, που έδειξε την ικανότητά του στο σκοράρισμα και στη δημιουργία και πολύ καλό τον Παπαδιονυσίου.

Είναι σίγουρο πάντως ότι υπάρχουν ακόμη αρκετά περιθώρια βελτίωσης και στην ατομική και στην ομαδική λειτουργία των παικτών, καθώς βρισκόμαστε ακόμη στη μέση της προετοιμασίας και κάποιοι που ήρθαν πρόσφατα, χρειάζονται χρόνο προσαρμογής για να φτάσουν στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης. Είναι εμφανές ότι με τις αλλαγές που έγιναν στο έμψυχο υλικό, ο Τρικούπης φέτος θα παρουσιάσει διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο, σκοράροντας περισσότερο από την περιφέρεια, παρά κοντά στη ρακέτα (λόγω και της απώλειας του Τζόρτζεβιτς).

Όλα δείχνουν πάντως ότι η τοπική ομάδα θα είναι άκρως ανταγωνιστική και επικίνδυνη για κάθε αντίπαλο και στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, έχοντας μεγάλες πιθανότητες να κάνει ξανά μία πολύ καλή πορεία και να επιτύχει τους στόχους της.

Διαιτητές της αναμέτρησης Κωνσταντινίδου, Καρπάνος, Τσακαλογιάννης.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης: (Ντίνος Καλαμπάκος) Σαχπαντζίδης 13, Τσαπατώρης, Παπαδιονυσίου 18, Βασιλόπουλος 16, Σκουλίδας 3, Καζανάς 2, Ράπτης 1, Ναούμης 8, Μαργέλης 3, Αντωνάκης, Γκάτζιος 3, Οικονομόπουλος 5, Τριπολίδης.

Απόλλων Πάτρας: (Κώστας Δελέγκος) Ξουλος, Μπαζίνας 12, Εζόμο 2, Νιφόρας 16, Κούτρας, Μπέμπης 5, Τζακόπουλος 8, Τσιακμάς 3, Παπαφωτίου, Άντριου, Ζούμπος 20.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας

Πηγή: aitosports.gr

Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο πάλεψε ο Τρικούπης σήμερα το απόγευμα στο θαυμάσιο Κλειστό της Περιβόλας, για να αποσπάσει την νίκη από τον Απόλλωνα Πατρών, που θα του έδινε την 3η θέση στην τελική κατάταξη της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Τελικά όμως η τύχη χαμογέλασε στους γηπεδούχους, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα, τρία απανωτά τρίποντα των παικτών του Τρικούπη (2 ο Πολίτης και 1 ο Αντωνάκης) δεν βρήκαν τον στόχο και έτσι δεν ήρθε η ισοφάριση που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Πάνω από 250 Μεσολογγίτες φίλαθλοι βρέθηκαν σήμερα στην Πάτρα, που ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί κατά την διάρκεια του παιγνιδιού και στο τέλος παρά την ήττα καταχειροκρότησαν την ομάδα τους για την θαυμάσια φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν αρκετά δυνατός με πολύ πιεστικές άμυνες και από τις δύο ομάδες, που οδήγησαν μοιραία σε χαμηλό σκορ. Καμία δε ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει το παιγνίδι της, με τη μέγιστη διαφορά στο σκορ να μην ξεπερνά τους 6 πόντους και για τις δύο πλευρές.

Καλύτεροι για τον Τρικούπη υπήρξαν οι Παπαδιονυσίου, Τζόρτζεβιτς και Δεμερτζής, ενώ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα οι Αντωνάκης και Πολίτης, που ήταν αρκετά άστοχοι στις προσπάθειές τους.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Τρικούπη πάντως να έχει συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (4-8, 10-12 στο 5λεπτο και 12-17 λίγο αργότερα). Όμως οι γηπεδούχοι, που μέχρι τότε σκόραραν πηγαίνοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι, με τη λήξη της περιόδου κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ (21-21), ευστοχώντας στο πρώτο τους τρίποντο.

Νευρικό έγινε το παιγνίδι στη Β΄ περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και μετά από έξι λεπτά παιγνιδιού να έχουν πετύχει μόλις από 4 πόντους και το σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο (25-25). Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης με ένα μικρό ξέσπασμα θα ξεφύγει με +6 (25-31) και τελικά θα κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 29-33.

Ίδια περίπου η εικόνα του αγώνα και στο ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, με την ομάδα του Καλαμπάκου να κρατά το προβάδισμα μέχρι και 4΄λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στο σημείο αυτό ο Απόλλων ισοφάρισε σε 39-39 και στη συνέχεια είχαμε και νέα ισοπαλία στο σκορ με 43-43, 2΄.50΄΄ πριν τη λήξη. Κατόπιν ήρθαν δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων που ξέφυγαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (49-43), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-45 με καλάθι του Παπαδιονυσίου, που σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να κρατήσει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο και αφού πέρασαν 2΄.30΄΄ χωρίς κάποια ομάδα να σκοράρει, ο Σταυρόπουλος με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο πόντο (49-48). Όμως στη συνέχεια ο Τζόρτζεβιτς χρεώθηκε με τρία γρήγορα φάουλ, έφθασε τα 4 και αποσύρθηκε στον πάγκο, με τον Απόλλωνα να επωφελείται και να ξεφεύγει και πάλι με 6 πόντους (56-50), 3΄λεπτά πριν τη λήξη.

Η ομάδα του Μεσολογγίου κατόπιν έσφιξε αρκετά την άμυνά της και δεν άφησε τους παίκτες των γηπεδούχων να σημειώσουν άλλο καλάθι, παρά μόνο δύο ελεύθερες βολές μέχρι το τέλος του αγώνα. Η νευρικότητα όμως και κάποια λάθη των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψαν να φθάσουν στη νίκη. Ο Τζόρτζεβιτς μείωσε σε 56-52, 1΄.10΄΄ πριν τη λήξη και ο Παπαδιονυσίου με τρίποντο 23΄΄.7 πριν τη λήξη έκανε το σκορ 57-55. Ακολούθησε ½ βολές από τον Απόλλωνα, που διαμόρφωσε το τελικό 58-55, αφού με 16΄΄.9 να απομένουν, ήρθαν τα τρία άστοχα τρίποντα των Πολίτη και Αντωνάκη και μαζί και η ήττα. Μια ήττα που τελικά κατατάσσει την ομάδα του Μεσολογγίου στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με την θέση αυτή ο ιστορικός Χαρίλαος Τρικούπης εισέρχεται στα play offs ανόδου στην Α1, επιτυγχάνοντας έτσι μία τεράστια υπέρβαση κατά τη φετινή περίοδο και ετοιμάζεται την επόμενη Τετάρτη 15 Μαΐου, να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη, για να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, με τον οποίο διασταυρώνεται στην Ά φάση των play offs.

Διαιτητές: Ψαριανός-Μαγκλογιάννης-Κάρδαρης (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 21-21, 29-33, 49-45, 58-55.

Απόλλων Πατρων (Δελέγκος): Στεφανίδης 7 (1), Βλάχος, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης, Κασπίρης, Μολφέτας 2, Ζούμπος 16 (3), Μπαζίνας, Εζόμο 11, Δημακόπουλος 2, Καζαρνόφσκι 18.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Ντόβας, Παπαδιονυσίου 11 (1), Αδαμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 3 (1), Γκάτζιος 2, Χατζηκυριακίδης 5 (1), Δεμερτζής 9 (1), Αντωνάκης, Πολίτης 6.

Ίσως το μεγαλύτερο και πιο συγκλονιστικό παιγνίδι στην ιστορία του Γ. Σ. Χ. Τρικούπης, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι πολλοί και τυχεροί φίλαθλοι που κατέκλυσαν για μια ακόμη φορά τις εξέδρες του Κλειστού του Μεσολογγίου και δημιούργησαν μία φανταστική ατμόσφαιρα με τις θερμές εκδηλώσεις τους και σίγουρα έχουν κι αυτοί μερίδιο από τη μεγάλη νίκη των γηπεδούχων (στο γήπεδο βρέθηκαν και αρκετοί φίλαθλοι του Απόλλωνα).

Μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη για τον Τρικούπη, αφού επετεύχθη επί ενός ιστορικότατου συλλόγου με μεγάλη παράδοση στο μπάσκετ, που φέτος έχει τους ίδιους στόχους με την ομάδα του Μεσολογγίου, ενώ συγχρόνως ήταν η 6η συνεχόμενη για τους γηπεδούχους και τους οδηγεί πάνω από την ζώνη των play out.

Ο αγώνας είχε χαρακτήρα θρίλερ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ. Η τελική νίκη του Τρικούπη ήταν πολύ αγχωτική, καθώς η ομάδα της Πάτρας μετά τα μέσα της Β΄ περιόδου παίζοντας ψύχραιμα, κατάφερε να κρατά συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο κυνήγι της ισοφάρισης και της ανατροπής.

Να σημειωθεί ότι ο Χ. Τρικούπης είχε ένα σημαντικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, αφού αγωνίστηκε χωρίς να έχει στη δωδεκάδα τον πολύ φορμαρισμένο Δεμερτζή, που τραυματίστηκε στην προπόνηση.

Με καυτό τον Μολφέτα του Απόλλωνα ξεκίνησε ο αγώνας, ο οποίος βάζοντας 10 συνεχόμενους πόντους έδωσε στην ομάδα της Πάτρας το προβάδισμα με 6-10 στο πρώτο 3λεπτο. Λίγο αργότερα ο Απόλλων έφθασε στο +7 (6-13), με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν, να πλησιάζουν στο 5λεπτο στον πόντο (14-15) και αμέσως μετά με τρίποντο του Τζόρτζεβιτς να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (17-15). Πόντο-πόντο πήγε το παιγνίδι στη συνέχεια με την Α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-21 για τον Τρικούπη, με τον Τζόρτζεβιτς να έχει ήδη 11 πόντους.

Στη Β΄ περίοδο έγινε σκληρή μάχη με δυνατές άμυνες και καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά πάνω από 4 πόντους. Στο πρώτο μισό ήταν μπροστά στο σκορ ο Τρικούπης (27-23 στο 2λεπτο και 31-30 στο 5λεπτο). Στη συνέχεια ο Απόλλων προσπέρασε με 31-35, 3΄.30΄΄ πριν τη λήξη και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 36-39.

Στη Γ΄ περίοδο ο Απόλλων κατάφερε όχι μόνο να μην χάσει καθόλου την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά και να αυξήσει τη διαφορά υπέρ του, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απαραίτητη ηρεμία στο παιγνίδι τους για να ανατρέψουν την κατάσταση. Έτσι το σκορ έγινε 40-44 στο 2λεπτο, 44-51 στο 5λεπτο, 51-56 λίγο αργότερα, με την περίοδο τελικά να ολοκληρώνεται στο -7 για τους γηπεδούχους (52-59) και όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα έφθαναν σήμερα στη νίκη.

Στην αρχή της Δ΄ περιόδου τα πράγματα δεν άλλαξαν και 6΄.40΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα ο Απόλλων έφθασε για πρώτη φορά στο +9 (56-65). Στο σημείο αυτό ήρθε το ξέσπασμα των παικτών του Τρικούπη, που με ένα τρίποντο του Ντόβα κι ένα έμμεσο τρίποντο του Πολίτη έφθασαν αρχικά στο 62-65 και αμέσως μετά με τρίποντη βόμβα του Πολίτη ισοφάρισαν το σκορ μετά από αρκετή ώρα (65-65) με 4 λεπτά να απομένουν, ξαναμπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης ενώ παράλληλα οι εξέδρες πήραν φωτιά.

Δραματική η συνέχεια του παιγνιδιού με τον Απόλλωνα να παίρνει ξανά ένα μικρό προβάδισμα (66-67 και 68-71 ένα λεπτό πριν τη λήξη). Οι παίκτες του Τρικούπη και πάλι όμως με τρίποντο του Παπαδιονυσίου θα ισοφαρίσουν (71-71) στα 52΄΄ και μετά από άστοχη επίθεση του Απόλλωνα θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ντόβας θα αστοχήσει σε σουτ που έγινε υπό κακές προϋποθέσεις και ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί ο Απόλλωνας πάλι θα είναι αυτός που θα πάρει το προβάδισμα στο σκορ (74-77 και 77-81 1΄.50΄΄ πριν τη λήξη). Ο Τζόρτζεβιτς με καλάθι στο 1΄.28΄΄ θα κάνει το 79-81 και με ½ βολές το 80-81 με 49΄΄ να απομένουν.

Ο Απόλλων θα ξεφύγει με +3 (80-83 40΄΄ πριν τη λήξη), αλλά ο Τρικούπης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αφού αρχικά ο Ντόβας με ένα γρήγορο τρίποντο ισοφάρισε σε 83-83, 33΄΄ πριν το τέλος, η καλή άμυνα στη συνέχεια των παικτών του Τρικούπη ανάγκασε τον Απόλλωνα σε άστοχο σουτ και σε λάθος.

Με 6΄΄.6 δεύτερα να απομένουν η μπάλλα μετά την επαναφορά έφθασε στον Πολίτη, ο οποίος με τρίποντο – μαχαιριά στην εκπνοή του αγώνα χάρισε άλλη μία πολύτιμη νίκη φέτος στην ομάδα του, με τους φιλάθλους του Τρικούπη να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς και το γήπεδο να φλέγεται στην κυριολεξία.

Μία τεράστια σε σημασία νίκη για την ομάδα του Μεσολογγίου, που είχε για κορυφαίους τους Τζόρτζεβιτς και Πολίτη, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντόβας και Παπαδιονυσίου.

Δεκάλεπτα: 22-21, 36-39, 52-59, 71-71 (κ.α.), 86-83

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Θεονάς - Τσολάκος

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 27 (1), Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 15 (2), Ντόβας 13 (3), Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος 1, Χατζηκυριακίδης 4, Αντωνάκης 7 (1), Γκάτζιος, Πολίτης 19 (2).

Απόλλων Πατρών (Δελέγκος): Στεφανίδης 19 (3), Βλάχος 7 (1), Μπέμπης 2, Κασπίρης, Μολφέτας 20 (1), Ζούμπος 17 (2), Μπαζίνας, Εζόμο, Δημακόπουλος 8, Καζαρνόφσκι 10 (2).

Το μεγάλο τρίποντο του Μιχάλη Πολίτη που χάρισε τη νίκη στον Χαρίλαο Τρικούπη απέναντι στον Απόλλων Πάτρας στην παράταση με σκορ 86-83..

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της ομάδας του Χαρίλαου Τρικούπη ενόψει της σημερινής εντός έδρας αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών για τη 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α2.

Αγωνιστικά προβλήματα για το κόουτς Καλαμπάκο και τους συνεργάτες του δεν υπάρχουν και όλοι οι παίχτες είναι έτοιμοι για τον σημερινό αγώνα που είναι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και για τις δύο ομάδες.

Η ψυχολογία στις τάξεις της ομάδας του Μεσολογγίου μετά και τις 5 συνεχόμενες νίκες είναι στα ύψη και άπαντες δηλώνουν έτοιμοι να κλείσουν ιδανικά το πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με θετικό πρόσημο κόντρα σε έναν ιστορικό αντίπαλο.

Το κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Μεσολογγίου αναμένεται να είναι κατάμεστο για ακόμα ένα παιχνίδι, γι αυτό καλό θα είναι όσοι επιλέξουν να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση να προσέλθουν νωρίς για να μην ταλαιπωρηθούν.

16.Εθνικός Πειραιά (1-13) 15

Για τη 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου η ομάδα μας υποδέχεται τον Απόλλων Πάτρας σε ένα παιχνίδι ΤΕΛΙΚΟΣ και για τους δύο.

Μετά τις 5 συνεχόμενες νίκες η ομάδας μας θέλει να πετύχει άλλη μία ώστε να συνεχίσει μα βρίσκεται εκτός της ζώνης των PLAY OUT.

Καλούμε όλο το φίλαθλο κοινό της πόλης μας να δώσει δυναμικό παρών στο κλειστό ΔΑΚ Μεσολογγίου και να δώσει την απαραίτητη ώθηση στους παίχτες μας να πάρουν μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη!!!