Αγγελίες    Επικοινωνία

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του πρωταθλήματος Μίνι 2005 της ΕΣΚΑΒΔΕ με την ομάδα μας για την 6η και τελευταία αγωνιστική να επικρατεί του Αίολου Αστακού με σκορ 80-48.

Η ομάδα μας όντας σοβαρή και συγκεντρωμένη από την αρχή μέχρι το τέλος πήρε μια διαφορά από νωρίς και όσο περνούσε η ώρα αυτή μεγάλωνε.

Αύριο Μ.Τρίτη 23/4 και ώρα 16:30 η ομάδα μας αντιμετωπίζει σε νοκ αουτ αγώνα τη Γ.Ε.Α στο ΔΑΚ Μεσολογγίου.

Το φύλλο αγώνα του παιχνιδιού:

Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου - Αίολος Αστακού 80-48

Διαιτητές: Ασημακάκη

Δεκ: 26-11 26-06 14-18 14-13

Γ.Σ.ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Aραπατσάνης) Κέκελος 4, Διαμαντόπουλος Ν. 10, Λιάπης 4, Φραίμης 14, Παγούρας 19, Γαρδίκης 5, Ντέκας 2, Τσώλος 14, Παπανικολάου, Διαμαντόπουλος Θ., Γεράσης, Καλλιανέζος 6.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ: (Βαβέτσης) Μουστάκας, Κακούρης, Βασιλείου 4, Κυριάκος 22(1), Φραίμης 2, Ναζίρης 3(1), Παύλου 5(1), Τζόνους 6, Μούρκος, Κακκαβάς 3(1), Μπαραμπάλης, Σόμπολος.

Πηγή: aitosports.gr

Σχετικά άνετα ήρθε η 5η συνεχόμενη νίκη για τον Χ. Τρικούπη επί του Ψυχικού με σκορ 84-69, νίκη που σταθεροποίησε την ομάδα του Μεσολογγίου στην τετράδα των play offs και το όνειρο συνεχίζεται.

Ο Χ. Τρικούπης πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε σε κανένα σημείο του παιγνιδιού. Το Ψυχικό έδειξε κατά διαστήματα σημάδια αντίστασης, αλλά ουδέποτε απείλησε ουσιαστικά τους γηπεδούχους, με την διαφορά να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς, από το +13 στο +4 στη Β΄ περίοδο και από το +16 στο +7 στη Δ΄ περίοδο, αλλά μέχρι εκεί. Ο Τρικούπης στηρίχτηκε και πάλι στους τρεις βασικούς του πυλώνες (Τζόρτζεβιτς, Παπαδιονυσίου, Πολίτη), ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Δεμερτζής, Αντωνάκης, Χατζηκυριακίδης.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, που γρήγορα με 5 πόντους του Δεμερτζή προηγήθηκαν 7-0 δείχνοντας τις διαθέσεις τους. Το Ψυχικό θα μειώσει στους 4 (11-7), λίγο πριν το 5λεπτο, όμως με καλάθια των Πολίτη και Τζόρτζεβιτς ο Τρικούπης θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (20-9, 3΄.30΄΄ πριν το τέλος), με την Α΄ περίοδο να κλείνει με σκορ 23-16.

Στη Β΄ περίοδο με τρίποντα του Πολίτη ο Τρικούπης θα φθάσει και πάλι σε διφήφιες διαφορές (30-18 και 35-22 στο 5λεπτο). Το Ψυχικό όμως τρέχοντας ένα σερί 10-1, θα κατεβάσει τη διαφορά στους 4 πόντους (36-32, 3΄ πριν τη λήξη), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά στο +7 (45-38), με καλάθι του Χατζηκυριακίδη μετά από κλέψιμο της μπάλας.

Η Γ΄ περίοδος ανήκει στον Τρικούπη, που χάρη κυρίως στον πολύ καλό Παπαδιονυσίου αύξησε τη διαφορά στο +14 (59-45) λίγο πριν το 5λεπτο, φθάνοντάς τη στη μέγιστη τιμή της στο +19 (66-47, στο 8λεπτο), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 69-53 για τους γηπεδούχους, που έδειχναν ότι η νίκη πολύ δύσκολα θα τους ξεφύγει.

Πράγματι, στην τελευταία περίοδο, παρ΄ ότι το Ψυχικό έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε μέχρι τους 7 πόντους (73-66, 4΄.30΄΄ πριν το τέλος), ο Τρικούπης με πίεση στην άμυνα και κυρίαρχο τον Τζόρτζεβιτς στην επίθεση, καθάρισε σχετικά άνετα το παιγνίδι φτάνοντας σε μία καθαρή και δίκαιη νίκη με σκορ 84-69.

Νίκη, που μετά την ήττα του Διαγόρα Δρυοπιδέων στην Αμαλιάδα, τον αφήνει πλέον μόνο του στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 69-53, 84-69

Διαιτητές: Κατραχούρας-Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 25 (10/10 διπ.), Παπαδιονυσίου 14 (3/6 τριπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ., 3 κοψ.), Ντόβας 3, Αδαμόπουλος 3, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 9 (1/2 τριπ.), Δεμερτζής 7 (1/3 τριπ., 7 ασίστ), Αντωνάκης 5 (1/2 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ), Γκάτζιος, Πολίτης 18 (4/9 τριπ.).

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής 3 (1/5 τριπ.), Παπανικολάου 10 (2/10 διπ., 2/9 τριπ., 15 ριμπ., 4 ασίστ), Παπαδημητρίου 4, Παπαντωνάκος 13 (2/4 τριπ.), Μάντζαρης 8 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Θεοδώρου 10 (1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Ντιάλο 5 (6 ριμπ.), Μπασδέκης, Παασόγια 16 (3/5 τριπ., 4 ριμπ.).

Πηγή: aitosports.gr
Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας

Η Λυκούδη  Ανδριάννα αθλήτρια στίβου του Συλλόγου μας και μαθήτρια του 1ου ΓΕΛ Μεσολογγίου (Α' Λυκείου) έτρεξε τη Τρίτη 16/4 στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο στη Β'φάση των 100μ κοριτσιών Λυκείων εκπροσωπώντας τα Λύκεια της Αιτωλοακαρνανίας.

Η αθλήτρια μας έκανε χρόνο 12.37'' (ηλεκτρονική χρονομέτρηση) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Λυκείων που θα γίνει στα Ιωάννινα στις 8-9/5.

Σαν Σύλλογος τη συγχαίρουμε θερμά τόσο αυτή, όσο και το προπονητή της κ.Ερωτόκριτο Νικολόπουλο για την επιτυχία τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στη τελική φάση!!!

Ο Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου ανακοινώνει την προπώληση εισιτηρίων για τον αγώνα της 27ης αγωνιστικής της Α2 Χαρίλαος Τρικούπης-Ψυχικό.

Τα εισιτήρια θα διατίθενται από την Πέμπτη 18/4 και μέχρι το Σάββατο 20/4 στις 13:00 από το cafe Paggio (Σταυροπούλου 1) και η τιμή τους θα είναι 7€.

Από τις 13:00 και μέχρι την έναρξη του αγώνα θα διατίθενται από το εκδοτήριο του γηπέδου και η τιμή τους θα είναι 10€.

Εκ του Δ.Σ.

Για την 27η αγωνιστική η ομάδα μας στο προτελευταίο της εντός έδρας παιχνίδι υποδέχεται το Ψυχικό.

Μοναδικός στόχος η νίκη που θα μας διατηρήσει στη 4η θέση και σε τροχιά play off 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Καλούμε το φίλαθλο κοινό της πόλης και της ευρύτερης περιοχής να δώσει δυναμικό παρών και σε αυτό το παιχνίδι και να «σπρώξει» την ομάδα μας στη 16η φετινή της νίκη!!!

Προσοχή ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 15:00 και όχι στις 17:00 όπως συνήθως!!!

Θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα ποδοσφαίρου Α.Σ. Όμηρου Νεοχωρίου για την κατάκτηση του 48ου Κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας, την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Γ.Σ. Χαρίλαου Τρικούπη για την άνοδο στη Β΄ Εθνική καθώς και την γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου Μεσολόγγι 2008 για την άνοδό της στην Α΄ Εθνική κατηγορία.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές και τις διοικήσεις των Συλλόγων για την πολύτιμη προσφορά τους στην προαγωγή του πολιτισμού και του αθλητισμού.

Ο αθλητισμός στο Δήμο μας μέσω της ανάπτυξης πολλών αθλημάτων δίνει διέξοδο στα παιδιά μας, ενώ ταυτόχρονα μεταφέρει το όνομα του Δήμου μας σε όλα τα μήκη και πλάτη της Χώρας.

Αποτελεί προτεραιότητα για την επόμενη δημοτική αρχή να ενισχυθούν ακόμη περισσότερο οι αθλητικές υποδομές στο Δήμο μας αλλά και να αναπτυχθούν επιπλέον αθλήματα όπως αυτά του κλασσικού αθλητισμού και των αθλημάτων του νερού, ενισχύοντας με όλες μας τις δυνάμεις την εκκόλαψη των αναγκαίων συνθηκών για το σκοπό αυτό.