Αγγελίες    Επικοινωνία

Ολοκληρώθηκε την Τρίτη το απόγευμα η προετοιμασία του Χαρίλαου Τρικούπη για το αυριανό εντός έδρας εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Α2΄ Εθνικής κατηγορίας κόντρα στον ΑΟ Αγρινίου.

Η ομάδα του Μεσολογγίου το τριήμερο που μεσολάβησε από το Σαββατιάτικο παιχνίδι κόντρα στο Παγκράτι προπονήθηκε σε φουλ ρυθμούς, με τον κόουτς της ομάδας Ντίνο Καλαμπάκο να επικεντρώνεται στην μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση την οποία πρέπει να δείξουν οι παίκτες του ώστε να συνεχίσουν το αήττητο σερί και να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μόνη απουσία στο στρατόπεδο του Χαρίλαου Τρικούπη ο νεαρός Γκάτζιος, με όλους τους άλλους παίκτες να είναι κανονικά στην διάθεση του τεχνικού τιμ για το αυριανό γειτονικό τοπικό ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες τα τελευταία χρόνια έχουν συναντηθεί σε επίπεδο Β΄ Εθνικής κατηγορίας τέσσερις φορές, με την ομάδα του Μεσολογγίου να μετράει τρεις νίκες και μια ήττα.

Αναλυτικά την περίοδο / 2016-2017 / ΑΟ Αγρινίου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 89-69 / ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 79-68, και την περίοδο / 2017 – 2018 / ΑΟ Αγρινίου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 62-81 / ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 65-62.

Αρκετός αναμένεται να είναι και ο κόσμος και από της δυο ομάδες που θα παραβρεθεί στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Μεσολογγίου αύριο το απόγευμα στις 17:00, με την ομάδα του Αγρινίου να έχει ζητήσει και να έχει παραλάβει και 50 εισιτήρια για την εξυπηρέτηση των φιλάθλων της.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Ζακεστίδης, Τσολάκος και η κ.α Γιακείμη.

Αναλυτικά το αυριανό πρόγραμμα με τα τέσσερα από τα πέντε εξ αναβολής παιχνίδια που διεξάγονται για την 4η αγωνιστική:

ΔΑΚ Μεσολογγίου 17:00 / ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου

Στρέφη 17:00 / ΑΟ Τρίτων – ΑΣ Καρδίτσας

1ο Χαϊδαρίου 17:00 / ΓΣ Δάφνη Δαφνίου - ΣΑΑΚ Ανατόλια

Υμηττού 18:00 / ΑΟ Αμύντας – ΓΣ Ελευθερούπολη

04/12/19 Ναυπλίου 17:00 / ΟΙΑΞ Ναυπλίου – Ολυμπιακός

Πηγή:aitosports.gr

Την 6η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε στο Κλειστό του Μεσολογγίου ο Χ. Τρικούπης με σκορ 88-74 επί του Παγκρατίου, μετά από ωραία εμφάνιση και παρέμεινε η μόνη αήττητη ομάδα στην Α2 κατηγορία.

Το Παγκράτι παρουσίασε μία αξιόμαχη ομάδα, που έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης για ένα ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο κατάφερε να πάρει τα ριμπάουντ (13-20), έχοντας πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τζιβελέκα και Ντράσκοβιτς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους, οδήγησαν τους παίκτες του Παγκρατίου σε αρκετά λάθη, σκόραραν αρκετές φορές εύκολα στον αιφνιδιασμό και με επί μέρους σκορ 27-12 στην 3η περίοδο ξέφυγαν με 15 πόντους και ουσιαστικά καθάρισαν το παιγνίδι, αφού το Παγκράτι στη συνέχεια δεν ξαναπλησίασε στο σκορ και ηττήθηκε φυσιολογικά και δίκαια.

Κορυφαίοι για τον Τρικούπη οι Παπαδιονυσίου, Βασιλόπουλος και Αντωνάκης, ενώ σημαντική ήταν και η επανεμφάνιση μετά από αρκετό καιρό του Σαχπατζίδη, που χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους. Γενικά είδαμε ένα αρκετά ποιοτικό παιγνίδι με γρήγορο ρυθμό και ωραίες φάσεις.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του αγώνα (10-9, στο 4λεπτο), με το Παγκράτι στη συνέχεια να δείχνει τις αγωνιστικές του διαθέσεις και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 12-16 και 17-21 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, που τελικά έκλεισε με ισόπαλο σκορ (23-23).

Στην αρχή της Β΄ περιόδου ο Τρικούπης με σερί 8-0 πήρε μια διαφορά για πρώτη φορά στο παιγνίδι (31-23), όμως οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν 4.10΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου να ισοφαρίσουν και πάλι το σκορ (37-37) και λίγο αργότερα να προηγηθούν 40-43, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με σκορ 43-43, χάρη σε τρίποντο του Ναούμη.

Στην 3η περίοδο κρίθηκε η τύχη του παιγνιδιού. Στο πρώτο 4λεπτο το Παγκράτι κράτησε την πρωτοπορία (47-48), για τελευταία φορά όμως, αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους, πήραν τα ηνία του αγώνα (57-50 και 63-55 το σκορ υπέρ τους) και με ένα σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο, έστειλαν τη διαφορά στο +15 (70-55) στη λήξη της περιόδου και έγιναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης.

Πράγματι στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης με προσοχή και σοβαρότητα στο παιγνίδι του, δεν απειλήθηκε καθόλου από τους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά να φθάνει μέχρι και τους 19 πόντους (86-67), με τρίποντο του Βασιλόπουλου και ο αγώνας να ολοκληρώνεται με σκορ 88-74, με τον Τρικούπη να φθάνει σε μία καθαρή και δίκαιη νίκη και να οδηγεί αήττητος την κούρσα του πρωταθλήματος. Το μυαλό όλων τώρα στρέφεται στο πολύ ενδιαφέρον γειτονικό ντέρμπυ με τον ΑΟ Αγρινίου, που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη στο Κλειστό του Μεσολογγίου.

Περίοδοι: 23-23, 20-20, 27-12, 18-19.

Διαιτητές: Σταματόπουλος – Καρπάνος – Χριστινάκης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Καζανάς, Μάρκοβιτς 6, Παπαδιονυσίου 16, Αντωνάκης 11(3), Ναούμης 8(1), Σαχπατζίδης 6, Ράπτης 12, Οικονομόπουλος 10(2), Τσαπατώρης, Μαργέλης, Βασιλόπουλος 19(4), Σκουλίδας.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Τόλης Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 16(1), Πινής 7(1), Χνάρης, Μίχαλος 5(1), Ξύδης 15(4), Δερμιτζάκης 4, Ντράσκοβιτς 13, Δελίδης 5(1), Μουστόπουλος 4, Μιχαλούτσος 5, Ζευγαράς, Ντιαλλό.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας

Πηγή: aitosports.gr

Τη πρώτη τους νίκη σημείωσαν τα κορίτσια του Χαρίλαου Τρικούπη στην εντός έδρας πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής. Το μεσημέρι της Κυριακής κέρδισαν στο κλειστό του Μεσολογγίου, την αξιόμαχη ομάδα του Γ.Σ. Άρτας με 3-1. Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα μας δεν εντυπωσίασε, απέσπασε το σημαντικό τρίποντο, όπου ήταν και ο αρχικός της σκοπός.

Μουδιασμένα θα ξεκινήσει τον αγώνα η ομάδα μας, θα δώσει το δικαίωμα στην ομάδα της Άρτας να προηγηθεί στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ. Στη σημείο εκείνο οι αθλήτριες μας θα πιέσουν στο σέρβις, θα εφαρμόσουν την τακτική τους και θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Θα διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο και θα κατακτήσουν με 25-18.

Με ψυχολογία από την κατάκτηση του σετ, θα ξεκινήσουμε στο δεύτερο και ανεβάζοντας την απόδοση μας θα ξεφύγουμε στο σκορ. Στο σημείο εκείνο θα δείξουμε αδικαιολόγητη χαλάρωση και με πίεση στο σέρβις η ομάδα της Άρτας θα καλύψει τη διαφορά και θα περάσει μπροστά στο σκορ. Πόντο πόντο οι δύο ομάδες στο τέλος του σετ, αδικαιολόγητα λάθη από την ομάδα μας θα στοιχήσουν το σετ με 25-27.

Δεν θα ξεκινήσει δυνατά στο τρίτο σετ η ομάδα μας επηρεασμένη από την απώλεια του δεύτερου. Η ομάδα της Άρτας θα εκμεταλλευτεί το ξεκίνημα αυτό και θα προηγηθεί στο σετ. Μπροστά στο κίνδυνο να χαθεί βαθμός η ομάδα μας θα ανεβάσει την απόδοση της, θα δείξει την απαραίτητη ψυχραιμία και θα κατακτήσει το σετ με 25-18.

Με σοβαρότητα και αρκετή διάθεση στην άμυνα και στο σέρβις η ομάδα μας θα αρχίσει το τέταρτο σετ. Θα ξεφύγει από νωρίς στο σκορ και με αρκετά καλή απόδοση δεν θα αφήσει περιθώρια και θα το κατακτήσει με 25-14.

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας βαθμολογικά, αλλά και επειδή ήταν η πρώτη της στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής. Η ομάδα μας προβλημάτισε με την απόδοση της σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα και χρειάζεται αρκετή δουλειά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στην νεανική ομάδα της Άρτας για την απόδοση της και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το Σάββατο στις 14:30 στα Ιωάννινα με την ισχυρή Ελπίδα η οποία έχει το απόλυτο στις νίκες μέχρι στιγμής.

Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν: (Σακκαρέλης Παντελής-Σπανός Σπύρος) Γαβρίνα Νάνσυ, Γαβρίνα Νεκταρία, Παπανίκου Αρετή, Σταμουλακάτου Έφη, Τζώρτζη Δήμητρα, Καστανά Αναστασία, Αβτζή Υακίνθη, Λάζαρη Ξένια, Μπαούρδα Νικολέτα, Αναστασία Τσαμίγκου, Αριάδνη Κούκη, Δέσποινα Σαμψώνα, Κλαδάκη Άννα Μαρία, Διαμαντοπούλου Βενετία.

*Ευχαριστούμε το site Aitosports.gr για την παραχώρηση της φωτογραφίας και την στήριξη του.

Πηγή: aitosports.gr

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τους μικρούς του Τρικούπη που με έναν μυθικό Καζάνα επικράτησε της ΑΛΦΑ με 80-70.Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-34.

Στην επανάληψη ο ΑΛΦΑ κυρίως χάρη στις προσπάθειες των Τάγκα, Σταυρόπουλου στην επίθεση και του νεαρού Τασούλη προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης αλλα έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Καζάνα και έτσι ήρθε η ήττα με 80-70.

Τι έκανε ο Καζάνας στο παιχνίδι.

Σκόραρε 51 πόντους από τους 80 συνολικά της ομάδας του με 6 τρίποντα. Από την ΑΛΦΑ ο Τάγκας ειχε 20 και ο Σταυρόπουλος 18 με τον Τασουλη να προσθέτει 10.

Α:23-13 Β:17-21 Γ:22-18 Δ:18-18

ΓΣ Χαριλαος Τρικούπης U20 (Καρέτσος): Κιρκινέζος 8, Ζαρζάνης, Καζάνας 51(6), Σακκαρέλης 5(1), Γενδουλας 5, Βλάχος 6, Μπουκουβάλας, Τσαμαδιάς, Καρδακάς, Κατσαρογιάννης, Στεφάτος, Γιαννούλης 5.

ΑΛΦΑ (Σταυρόπουλος): Τζουβάρας 2, Τάγκας 20, Τασούλης 10, Κοτσακόπουλος, Χαϊδής 4, Τασιουλης Γ, Σταυρόπουλος 18, Παπαχρήστος 2, Καρκαμπούνας, Ρέντζιος 6, Σαράκης 3(1), Βαζούκης 5(1).

Επιμέλεια: Μιχάλης Σταμουλάκη

Πηγή: basket247.gr

Ένα γύρο θα αργήσει η επιστροφή του Ντίνου Καλαμπάκου στο κλειστό του Μετς, καθώς η έντονη βροχόπτωση προκάλεσε πολλά προβλήματα στην οροφή του κλειστού, και έτσι η αναμέτρηση του Παγκρατίου με τον Χαρίλαο Τρικούπη άλλαξε έδρα, και θα διεξαχθεί στο Μεσολόγγι.

Έτσι, οι «ροσονέρι» θα δώσουν ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι, με τα προβλήματα στο κλειστό να επιβαρύνουν το δύσκολο πρόγραμμα το οποίο είχαν στο ξεκίνημα της σεζόν.

Μεσολογγίου 17.00 Χαρίλαος Τρικούπης-Παγκράτι Σταματόπουλος - Καρπάνος - Χριστινάκης (Πατσαντζόπουλος)

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων:

Α) Ο αγώνας ΑΟ Παγκρατίου- ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης, για την 7η αγωνιστική του 1ου γύρου του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών της 16/11/2019 και ώρα 17.00, αντί στο ΜΕΤΣ θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Μεσολογγίου, με γηπεδούχο τον ΓΣ Χαρίλαο Τρικούπη και φιλοξενούμενο τον ΑΟ Παγκρατίου.

Β) Ο αγώνας ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Παγκρατίου για την 22η Αγωνιστική τους Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, της 14/03/2020 και ώρα 17.00, αντί στο ΔΑΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, θα διεξαχθεί στο ΚΓ Μετς, με γηπεδούχο τον ΑΟ Παγκρατίου και φιλοξενούμενο τον ΓΣ Χαρίλαο Τρικούπη.

Πηγή: basketa.gr

Την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες στην Α΄ Κατηγορία της ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε ο Παναιτωλικός, που επικράτησε στο κλειστό του ΔΑΚ Αερογέφυρας του Χαρίλαου Τρικούπη Β΄ με σκορ 63 - 40.

Η ομάδα του Σωτήρη Σταμούλη σε ένα ακόμα παιχνίδι είχε αρκετά καλή απόδοση και εδραιώνεται την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ χωρίς νίκη παρέμεινε η δεύτερη ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3 πόντους στο 10ο λεπτό. Με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναιτωλικού πήραν διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο και διατήρησαν το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναιτωλικό που εκτόξευσε τη διαφορά στο τελικό +23.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Σταμούλης με 20 πόντους, 14 είχε ο Γιάννης Σταμούλης και 13 ο Καλιακμάνης. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μεσολογγίου και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Γένδουλας με 18.

Δεκάλεπτα: 17 - 14, 11 - 5, 12 - 13, 23 - 8.

Διαιτητές: Διαμαντής - Εδιάρογλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Σωτήρης Σταμούλης): Αραχωβίτης 2, Πάρδος 3, Θεοδωρόπουλος Αν., Κουτρουμάνος 3(1), Σταμούλης Ι. 14(2), Μαυρομάτης 1, Σταμούλης Χ. 20(2), Τασούλης, Καλιακμάνης 13, Νταλαπέρας, Τσάσσης 7(1), Θεοδωρόπουλος Αγ.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ Β΄ (Βασίλης Καρέτσος): Κιρκινέζος8(2), Ζαρζάνης 2, Ανδρέου, Σακκαρέλης 4(1), Γένδουλας 18(3), Βλάχος 4, Κόκλας, Στεφάτος, Καρδακάς 2, Κανδηλιώτης, Γιαννούλης

Πηγή: websports.gr