Αγγελίες    Επικοινωνία

Νίκη με σκορ 4-0 για την ΑΕΜ κόντρα στον ΑΟ Λυγιάς το μεσημέρι του Σαββάτου στο ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας.

Επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν στο μισό γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος, λίγο η χαλαρότητα με την οποία μπήκε η ΑΕΜ, σε συνδυασμό και με την πολύ καλή παρουσία του τερματοφύλακα του ΑΟ Λυγιά Ασημακόπουλου, βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Οι φωνές στο ημίχρονο του Γιώργου Γιάκου προς τους παίκτης αφύπνισαν τους γηπεδούχους.

Στο 52΄ ο Μιχαλόπουλος θα ανατραπεί στην περιοχή με τον ρέφερι του αγώνα να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Τσιούνης ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του 1-0. Τρία λεπτά αργότερα στο 55΄, ο Μιχαλόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του κάνοντας το 2-0.

Στο 61΄ο Λίτσος με τον Τσιούνη θα κρύψουν τη μπάλα, με τον πρώτο με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα να κάνει το 3-0.

Το τελικό 4-0 θα διαμορφώσει με σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιούνης.

Για τους κανονιέρηδες ο Τσιούνης στο 58΄ και ο Βασιλογιάννης στο 82΄ειχαν από ένα δοκάρι, με τη μπάλα να προσκρούει στο ίδιο σημείο, στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού.

Κορυφαίος από πλευράς φιλοξενούμενων ο τερματοφύλακας της ομάδας Ασημακόπουλος, που με τις επεμβάσεις του κάτσε χαμηλά τον δείκτη του σκορ.

Οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού:

7΄σέντρα του Ντζιμάνης, σουτ πάνω στην κίνηση του Τσιούνη, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Ασημακόπουλος.

10΄σέντρα του Μιχαλόπουλου για τον Τσιούνη, προσποίηση πάνω σε αντίπαλο και σουτ εξ επαφής απέναντι από τον Ασημακόπουλο, μεγάλη απόκρουση από τον τελευταίο.

11΄σουτ του Πιστιόλη άουτ.

22΄ο Ντζιμάνης θα φέρει ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αδύναμο πλασέ του Βασιλογιάννη θα μαζέψει ο Ασημακόπουλος.

30΄γυρισμα του Τσιούνη στην περιοχή, αδύναμο πλασέ του Πιστιόλη θα πέσει και θα μαζέψει για ακόμα μια φορά ο Ασημακόπουλος.

38΄κλεψιμο του Τζαμαλή και γύρισμα από δεξιά στην μικρή περιοχή, εξ επαφής το πλασέ του Τσιούνη θα περάσει μόλις άουτ.

45΄σεντρα του Καλοκαίρη στην περιοχή, κεφαλιά Τσιούνη λίγο άουτ.

48΄γεμισμα στην περιοχή του Μιχαλόπουλου, κεφαλιά Τσιούνη άουτ.

51΄ακομα ένα γέμισμα στην περιοχή για την ΑΕΜ με τον Λίτσο, κεφαλιά του Τσιούνη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ασημακόπουλος.

52΄Γκοολ, ανατροπή του Μιχαλόπουλου στην περιοχή από αμυντικό και πέναλτι, την εκτέλεση θα αναλάβει ο Τσιούνη και θα άνοιξη το σκορ 1-0.

55΄Γκοολ, ο Μιχαλόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-0.

58΄δοκαρι για την ΑΕΜ σε σουτ Τσιούνη, με την μπάλα να σταματάει στη ριζά του αριστερού κάθετου δοκαριού.

61΄Γκοολ, ωραία εναλλαγή της μπάλας από Λίτσο και Τσιούνη, με τον τελευταίο να βρίσκει με το τακουνάκι τον Λίτσο, που με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα θα κάνει το 3-0.

71΄εκτελεση κόρνερ του Στεργίου, κεφαλιά Βασιλογιάννη λίγο άουτ.

72΄σουτ του Βασιλογιάννη θα αποκρούσει ο Ασημακόπουλος.

82΄νέο σουτ από τον Βασιλογιάννη, με τη μπάλα να προσκρούει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται.

93΄Γκοολ, σουτ του Τσιούνη στη δεξιά γωνία για το τελικό 4-0.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Καζανας, Τσιλίκας και Αντωνόπουλος.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Γιώργος Γιάκος) Καραγκούνης, Τζαμαλής, Στεργίου (83΄Λιόκαυτος), Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Ντζιμάνης (83΄Φονταλής), Τσιούνης, Καλοκαίρης, Πιστιόλης (65΄Καβαλλάρης), Μιχαλόπουλος (77΄Λούζης), Βασιλογιάννης.

ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ: (Φώτης Δημητρόπουλος) Ασημακόπουλος, Αποστολόπουλος (87΄Χουλιάρας), Βασιλόπουλος, Βεϊζάι, Ζαρκαδούλας, Ζαμπάρας, Ορφανουδάκης (57΄Κερασιάς), Κάκκος (61΄Κοσανδιανός), Κατσίκας (70΄Μπρούμας), Κουτσαυτίκης, Κοτσέτσος.

Πηγή: aitosports.gr

Την ουραγό του πρωταθλήματος ομάδα του ΑΟ Λυγιάς υποδέχεται αύριο Σάββατο στις 15:00 στο ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας η ΑΕΜ.

Ιδιαίτερα προβλήματα δεν υπάρχουν για την ομάδα του Γιώργου Γιάκου, με τους Κοντομήτσο και Κοκώνη που αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμών να είναι κανονικά στην διάθεση του τεχνικού τιμ.

Διαιτητές του αγώνα ορίστηκαν οι κ.κ Καζανάς, Τσιλίκας και Αντωνόπουλος.

Ρεπό: Ένωση ΑΟΚ Τρίκαρδος

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΝΑ πήρε η Α.Ε. Μεσολογγίου που κέρδισε στο "Λεωνίδας Ζαχαράκης" τον Απόλλωνα Δοκιμίου με 3 - 1.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και τα λάθη στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2 - 0, στο 49΄ πέτυχε το τρίτο τέρμα και στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες για γκολ, με τον Απόλλωνα όμως να μειώνει στο 90.

Στο 23΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοκώνη η μπάλα πέρασε και ο Νίκος Καλοκαίρης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ 0-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Λίτσος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και πέρασε κάθετη πάσα στον Τσιούνη που με πλασέ έκανε το 0 - 2.

Στο 49΄ ο Κοκώνης έκανε το γέμισμα και ο Τσιούνης πήρε τη μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή σημείωσε το τρίτο γκολ των "κανονιέρηδων".

Στο 51΄ και στο 57΄ ο Λίτσος είχε δύο καλές ευκαιρίες με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα να περνάνε ελάχιστα άουτ και ο Απόλλωνας απάντησε με δύο ευκαιρίες, η πρώτη με σουτ του Δαλαγιώργου που έδιωξε σε κόρνερ ο Καραγκούνης στο 60΄ και η δεύτερη με κοντινή κεφαλιά του Κονδύλη που πέρασε άουτ στο 63΄.

Στο 66΄ η κεφαλιά του Αποστόλη Τσιούνη πέρασε λίγο άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Καραγκούνης έδιωξε τη μπάλα στο σουτ του Ψηφή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία ευκαιρία σε σουτ του Τσιούνη που έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωρακόπουλος στο 68.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Απόλλωνας μείωσε στο τελικό 1 - 3. Ο Γιάννης Τσακανίκας πάσαρε στο Μπαλάφα που γύρισε με πρόσωπο στην εστία και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Καραγκούνη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Ανδρέας Κονδύλης): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Κοσυφαρίνης, Μυλωνάς (64΄ Κρανιάς), Ψηφής, Καταρέλος, Ξευγένης (56΄ Γιαννακάς), Αθανασίου Ν., Δαλαγιώργος (70΄ Βασιλείου), Μπαλάφας, Σπυριλιώτης (18΄ λ.τ. Κονδύλης).

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Γιάκος): Καραγκούνης, Κοκώνης, Στεργίου, Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Τζαμαλής (53΄ Καβαλλάρης), Τσιούνης (81΄ Μιχάι), Καλοκαίρης, Πιστιόλης (53΄ Βασιλόγιαννης), Μιχαλόπουλος (70΄ Φονταλής), Ντζιμάνης.)

Στο Δοκίμι για το κύπελλο η ΑΕΜ

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση σήμερα για τον θεσμό του κυπέλλου για την ΑΕΜ μετά το ρεπό στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μεσολογγίου θα μεταβεί στο Δοκίμι όπου στα πλαίσια της 3ης φάσης του κυπέλλου στις 14:30 θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ομάδα του Απόλλων Δοκιμίου.

Ιδιαίτερα προβλήματα δεν υπάρχουν στο στρατόπεδο των κανονιέρηδων με το μόνο ερωτηματικό να έχει να κάνει με την συμμετοχή του τραυματία Κοντομήτσου.

Διαιτητές του αγώνα ορίστηκαν οι κ.κ Καλαμάρης, Κουτρουμάνος και Αντωνόπουλος.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Με προπόνηση την Πέμπτη το απόγευμα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της ΑΕΜ για το εντός έδρας παιχνίδι στο ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου κόντρα στον Αχελώο Αγγελοκάστρου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας.

Ο Γιώργος Γιάκος δεν μπορεί να υπολογίζει για το αυριανό παιχνίδι τον στρατευμένο Θανάση Καβαλλάρη, ενώ ο Νίκος Καλοκαίρης που έχει κάποιες μικρό ενοχλήσεις στις τελευταίες προπονήσεις αναμένεται να είναι κανονικά στην διάθεση του τεχνικού της ομάδας του Μεσολογγίου, όπως και τα τρία τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα των κανονιέρηδων οι , Ντανιέλ Μιχαϊ, Βασίλης Λιόκαυτος και Θανάσης Βασκαντήρας, τα δελτία των οποίων εκδόθηκαν από την ΕΠΣΑ.

Διαιτητές της αναμέτρησης οριστήκαν οι κ.κ Λιόνας, Καλυβόπουλος και η κ.α Μιζάλου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής με ώρα έναρξης 15:00..