Αγγελίες    Επικοινωνία

Ν. Μπαλαµπάνης. Περιβάλλον και ενέργεια βασικοί πυλώνες ανάκαµψης

Συνέντευξη του Μεσολογγίτη αντιπεριφερειάρχη στην ΑΙΧΜΗ: Πως βλέπει τα καθήκοντα που ανέλαβε και την αξιοποίηση της περιοχής µε όπλο την λιµνοθάλασσα

Ημερομηνία πρώτης δημοσίευσης: 16/02/2017

Ένα κρίσιμο τομέα που βρίσκεται στην επικαιρότητα πολύ τα τελευταία χρόνια, αυτόν του Περιβάλλοντος και της ενέργειας ανέλαβε ο Νίκος Μπαλαμπάνης.

Ως αντιπεριφερειάρχης μας μιλά για τη νέα του θέση, τις πρώτες προτεραιότητες ενώ δεν αποφύγαμε τον πειρασμό να τον ρωτήσουμε για το Μεσολόγγι και την ΟΧΕ που ξεκινά οσονούπω και έχει καλλιεργήσει μεγάλες προσδοκίες στην Μεσολογγίτικη κοινωνία.

Κε Μπαλαμπάνη έχετε δύο μήνες που αναλάβατε καθήκοντα. Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις από τη νέα θέση;

Έχοντας ήδη δουλέψει 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα, η διαδικασία του να αξιολογείσαι και να κρίνεται διαρκώς το αποτέλεσμα της εργασίας σου μου είναι πολύ γνώριμη. Νιώθω μεγάλη τιμή που ο Περιφερειάρχης μου έδωσε την δυνατότητα να υπηρετήσω την Αιτωλ/νία και την Περιφέρεια από το νευραλγικό πόστο του Αντιπεριφερειάρχη Ενέργειας και Περιβάλλοντος.

Σήμερα βιώνουμε μια πρωτοφανή σε μέγεθος και διάρκεια περιβαλλοντική κρίση. Η εξάντληση των φυσικών πόρων, ο περιορισμός της βιοποικιλότητας, οι κλιματικές αλλαγές, με όλες τις κοινωνικές και οικονομικές τους συνέπειες, είναι ήδη πραγματικότητα. Υπό αυτό το πρίσμα νιώθω μεγάλη ευθύνη αλλά και σιγουριά ότι το περιβάλλον και η ενέργεια αποτελούν τους δυο βασικότερους πυλώνες για την πολυθρύλητη ανάκαμψη.

Τώρα, 2 μήνες μετά από τη μεγάλη αλλαγή μπορώ να πω ότι προσπαθώ να συνηθίσω στη νέα μου θέση. Πολλές συναντήσεις, σοβαρά θέματα προς επίλυση, χρόνια ζητήματα, καταγγελίες, πολύ δουλειά και αξιόλογοι άνθρωποι συνθέτουν ένα παζλ που σίγουρα δε μπορεί να σε αφήσει ανενεργό. Σε κινητοποιεί και σε δραστηριοποιεί. Αυτό πάντως που έχω πολύ καθαρό μέσα μου είναι ότι αν αποφασίζεις να βρίσκεσαι στα κοινά, υποχρεούσαι να είσαι ανοιχτός στο δημόσιο έλεγχο και στη λογοδοσία.

Η αντιπεριφέρεια Περιβάλλοντος και Ενέργειας θεωρείται καθοριστική και έχει να διαχειριστεί σπουδαία οικοσυστήματα. Πείτε μας πως θα προστατευτούν και πως θα αναπτυχθούν;...

Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη στο φύλλο της ΑΙΧΜΗΣ που κυκλοφορεί από την Πέμπτη 16/02 σε όλα τα περίπτερα του νομού ή κατεβάστε ηλεκτρονικά την έκδοση ή τις εκδόσεις που θέλετε εδώ

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Η ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας ΑΙΧΜΗ, πρώτης σε κυκλοφορία και αναγνωσιμότητα στο νομό Αιτωλοακαρνανίας. Ειδήσεις, σχόλια, ρεπορτάζ, κοινωνικά, αθλητικά, μικρές αγγελίες

Η Αιτωλοακαρνανία